Tereny zielone pełnią zróżnicowaną, ale zawsze ważną rolę w miejskiej przestrzeni publicznej. Przede wszystkim roślinność istotna jest z punktu widzenia biologii i estetyki, chociaż mieszkańcom kojarzy się również często z porządkiem oraz z wypoczynkiem.
We współczesnych miastach dominuje nowoczesna technologia, a także beton i szkło. Powstaje coraz więcej coraz wyższych budynków. Ta presja cywilizacyjna nie jest zbyt przyjazna dla roślinności. Jeśli jeszcze dodać do tego częsty problem z odpowiednim nawodnieniem i zasoleniem gleby, okaże się, że dbanie o zieleń w miastach nie jest wcale sprawą łatwą i tanią. Władze miejskie radzą sobie z tym wyzwaniem w różny sposób, wykorzystując na przykład donice betonowe.
Rola zieleni w miastach
Pomimo gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego, trudno wyobrazić sobie miasto bez terenów zielonych. Rola roślinności w życiu człowieka jest nieoceniona. Każdy z nas odbiera otoczenie za pośrednictwem zmysłów, a percepcja przestrzeni odbywa się głównie poprzez wzrok. Oczy pozwalają nam pozyskać najwięcej informacji, dzięki nim, dostrzegamy formy i kształty. Roślinność również przede wszystkim postrzegamy wizualnie, stąd jej ważna rola estetyczna. Zieleń wpływa na otoczenie i może kształtować przestrzeń, ale także oddziałuje pozytywnie na ludzkie samopoczucie.
Nie można jednak zapominać o roli biologicznej i ekologicznej roślin – produkują tlen i usuwają dwutlenek węgla, absorbują zanieczyszczenia powietrza, a do tego także ograniczają nieprzyjemne zapachy. W miastach pasy zieleni wykorzystywane są również do ograniczania poziomu hałasu. Tereny zielone są również schronieniem dla zwierząt, o czym także warto pamiętać.
Rośliny w publicznej przestrzeni
Zieleń miejska znajduje się pod ochroną, a dbanie o jej stan spoczywa na barkach właściciela terenu (np. gmina, miasto, zarząd dróg itd.). Zazwyczaj zarządca określonego terenu, np. miasta, korzysta z usług wyspecjalizowanych firm, które nie tylko odpowiednio pielęgnują tereny zielone, ale także zajmują się ich rozwojem i sadzeniem nowych roślin. Zapewnienie obecności zieleni w miejskiej przestrzeni to często duże wyzwanie. W miejscach, gdzie dominuje beton i szkło (przeważnie centra miast) nierzadko wykorzystuje się wykonane z różnych materiałów donice (beton architektoniczny, drewno, plastik itp.), które dodatkowo ułatwiają transport roślin do magazynów na zimę.
Ważny jest także odpowiednie dobieranie roślin do wymagającej miejskiej przestrzeni. Preferowane są sadzonki odporne na niskie temperatury, zanieczyszczone powietrze, radzące sobie skutecznie z zasoloną glebą i z okresowymi suszami.
Coraz silniejsze tendencje proekologiczne w społeczeństwie zmieniają również podejście samych włodarzy miast, którzy przywiązują coraz większą wagę do ochrony terenów zielonych i do ich rozwoju. Coraz więcej osób rozumie już, że bez roślin życie mieszkańców miast nie tylko byłoby bardziej szare, ale także mniej komfortowe.
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/przestrzen-miejska-a-zielen